W CO SIĘ BAWIĆ?

Felietony/MIASTO Autor:

Na Floriańskiej siedzi czarnowłosa dziewczyna o skórze nieco ciemniejszej niż europejska. Jest piękna. Grając na gitarze, improwizuje piosenkę po angielsku skierowaną do każdego przechodnia z osobna. Mówi ludziom, by odłożyli telefony i zaczęli się rozglądać, pyta, dokąd idą, a smutnym kobietom przypomina o ich urodzie. Siadam na chodniku zasłuchany. Dziewczyna nie zbiera pieniędzy, zachowuje się, jakby przyjechała ze swojego świata powiedzieć krakowianom: zwolnijcie. Bądźcie uważni. Obserwujcie. Spotykajcie się ze sobą. Bawcie się.

Ale w co można bawić się w Krakowie? W pierwszej chwili przychodzą do głowy gry miejskie. Każda z nich jest inna. Łączy je miejsce – plansza to przestrzeń miasta, a funkcję pionków pełnią gracze. Na wykonanie misji czas jest z góry określony, liczą się zdobyte punkty i zadania na koncie uczestników. Na terenie Krakowa zorganizowano już kilkadziesiąt tego rodzaju przedsięwzięć, z których wszystkie podjęte były we współpracy z instytucjami nauki lub kultury. O dotychczasowych i aktualnych projektach można poczytać na specjalnie stworzonej stronie internetowej.

Mamy zabawy cykliczne. Co roku na Rynku organizowana jest bitwa na poduszki. Już osiem razy okolica Ratusza pokryła się pierzem z okazji tego wydarzenia. Moje liceum co roku gra z inną szkołą w plenerowe żywe szachy. Uczniowie przebierają się tematycznie i – jako figury – przechodzą po polach rozrysowanych po dziedzińcu. Do wydarzeń corocznych należy też oczywiście Festiwal Kolorów, święto znane z oryginalnych zdjęć wpasowuje się już w tradycję. W sobotę 11 czerwca od godziny 16:00 na Pasie Startowym Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się to pełne atrakcji i koncertów wydarzenie.

Trwają też przygotowania do 5. Wodnej Masy Krytycznej. 25 czerwca od godziny 16:00 do 18:00 Krakowianie wspólnie przepłyną odcinek Wisły od ujścia Rudawy do Hotelu Forum. Wielu użyje do tego samodzielnie zbudowanych łodzi czy tratw, reszta skorzysta z pontonów i kajaków. Kolektywny spływ łączy wszystkie zaangażowane grupy społeczne: od artystów i aktywistów po sportowców. Rosnąca popularność WMK na trwałe wpisała ją w kalendarz wydarzeń miejskich.

Strona poświęcona grom miejskim: LINK

Festiwal Kolorów w Krakowie: LINK

Wodna Masa Krytyczna: LINK

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

4 + 6 =

Najnowsze od Felietony

W POGONI ZA PIĘKNEM

Piękno tkwi w systemie… Piękno jest subiektywne. Zależy od wielu czynników, między

PO OBU STRONACH MURU

Przyznam, że temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest dla mnie jednym z trudniejszych, z

PAT I MAT

Budowali zawzięcie swój dom, remontowali mieszkania, „ulepszali”, co było do ulepszenia. Dbali
do góry

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com