SĄSIEDZI 3.0 – NABÓR W KRAKOWIE

Artykuły/MIASTO Autor:

Nabór do programu Sąsiedzi 3.0 – spotkanie informacyjne obędzie się w Ambasadzie Krakowian – dowiedz się więcej.

Polsko-ukraińsko-białoruski program dla aktywnych lokalnie.

09.02 – 18.03.2016

Polska, Ukraina, Białoruś

 

Jakie według Ciebie jest idealne miejsce do życia? Bezpieczne, inspirujące, pełne życzliwych sobie ludzi, którzy w ciekawy i kreatywny sposób spędzają ze sobą czas? Czy jest to przestrzeń, w której można dyskutować na ważne tematy, dowiadywać się czegoś nowego i spotykać ludzi z różnych kultur i środowisk? Miejsce, w którym przecinają się różne teorie i sposoby życia, a ludzie są chętni do dzielenia się i wspólnego działania?

Jeśli masz dużo energii i pomysłów co zrobić, by takich miejsc było więcej, ale nie do końca wiesz, jak wcielić je w życie, to zapraszamy do polsko-ukraińsko-białoruskiego programu dla aktywnych lokalnie Sąsiedzi 3.0

Radzimy, wpieramy, inspirujemy, pomagamy, dajemy konkretne narzędzia i wiedzę oraz stwarzamy przestrzeń do realnego spotkania aktywnych ludzi z Polski, Ukrainy i Białorusi.


Sąsiedzi 3.0  – nowy wymiar społeczeństwa

Podstawowymi wartościami, na których zbudowany jest program to solidarność, odpowiedzialność, równość, różnorodność, demokracja, otwartość oraz krytyczne myślenie. Wspieramy osoby, które chcą w praktyce doświadczyć tych wartości poprzez współpracę z innymi oraz realizację swojego pomysłu.

Wierzymy w sens budowania dobrego sąsiedztwa, zarówno na poziomie lokalnym, między sąsiadami z tej samej ulicy, jak i na poziomie międzynarodowym, a więc między sąsiednimi państwami. Zapraszamy do spotkania, wzajemnego uczenia się od siebie i wymiany doświadczeń młodych ludzi z Polski, Ukrainy i Białorusi. Stosujemy edukację poza-formalną, ‘learning by doing’ [uczenie się w praktyce] poprzez różnorodne warsztaty, wspólną pracę oraz realizację projektów.

Kto może zostać uczestnikiem programu Sąsiedzi 3.0

Program przeznaczony jest dla osób od 18 do 35 roku życia, mieszkających w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, które chcą zacząć lub kontynuować swoją przygodę z aktywizacją społeczności lokalnych.

Zapraszamy do współpracy ludzi z różnych środowisk i o różnym wykształceniu. Jesteśmy otwarci zarówno na studentów, jak i niestudiujących, wolontariuszy z organizacji pozarządowych, jak i osoby niezwiązane z żadnymi instytucjami, pracujące oraz bezrobotne, mieszkańców miast i wsi.

Przyjmujemy zgłoszenia indywidualne oraz od lokalnych zespołów, składających się z dwóch osób, które mają pomysł na projekt lub na zmianę w swoim otoczeniu. Działania mogą mieć również charakter międzynarodowy – mogą być realizowane wspólnie przez uczestników z Polski, Ukrainy i Białorusi

Do współpracy zachęcamy również absolwentów programu Pracownia Aktywności Obywatelskiej. W zgłaszającym się zespole może być tylko jeden absolwent/jedna absolwentka.

Jak pracujemy?

Program trwa od maja 2016 do czerwca/lipca 2017. Podczas tych kilkunastu miesięcy uczestnicy spotykają się na międzynarodowych warsztatach, odbywają wizyty sąsiedzkie i pracują w swoich społecznościach lokalnych. Narzędziami zmian społecznych w rozumieniu programu są projekty lokalne oraz wolontariat.

Pierwsze Spotkania:

Wybrane zespoły, zapraszane są na jedno z trzech Pierwszych Spotkań. Każde siedmiodniowe spotkanie, odbywające się w Polsce, na Ukrainie albo Białorusi, odbędzie się w maju 2016. Podczas tego wydarzenia:

 • poznajemy się i zbliżamy do siebie w rozmowach i działaniu,
 • dyskutujemy na wybrane tematy i dotyczące nas zagadnienia z różnych perspektyw,
 • wspólnie działamy (organizujemy debaty lokalne, tworzymy ogrody społeczne lub uczymy się jak w praktyce połączyć stare tradycje z nowymi technologiami), integrujemy się z lokalnymi mieszkańcami oraz przy wsparciu trenerów wprowadzamy wspólnie konkretną zmianę,
 • pracujemy nad pomysłem na projekt i zaczynamy jego planowanie.

Przy zgłaszaniu należy zdecydować się na jeden z podanych tematów:

Temat 1: „Stare-nowe granice: migracja, integracja, izolacja”
07.05 – 14.05.2016

Gdzie leżą nasze wewnętrzne i zewnętrzne granice? Na jakiej podstawie tworzymy je sami dla siebie? Jak granice i bariery wpływają na akceptację lub odrzucanie innych? W jakim stopniu emigranci mogą wziąć na siebie odpowiedzialność za integrację? W jaki sposób na emigrację wpływają zmiany polityczne i katastrofy w naszych państwach oraz całej Europie? Kiedy państwowe granice mają ludzki, solidarny charakter a kiedy konserwatywny i filtracyjny?

Ważnym elementem spotkania będzie wspólnie zorganizowane wydarzenie w przestrzeni publicznej, podczas którego ludzie o różnych poglądach spróbują pokojowo odpowiedzieć na wyżej zadane pytania.

Temat 2: „Transformacja myślenia: autentyka i technologie”
07.05 – 14.05.2016

Jaką rolę w naszym życiu pełnią zwyczaje i tradycje? Jak nowe technologie wpływają na nasz sposób myślenia i życia? Wieś – miasto: ostoja tradycji – katalizator innowacji? Współczesne technologie i dawne tradycje – stymulatory rozwoju osobistego i kolektywnego? Co wykorzystywać, co pomijać, z czego zrezygnować, a co ze sobą łączyć?

Podczas spotkania będziemy mieli okazję poznać stare techniki rękodzielnicze oraz spróbujemy je połączyć z nowoczesnymi technologiami na rzecz lokalnej zmiany.

Temat 3:„Po co nam sąsiedztwo? Wyzwania i rozwiązania”
14.05 – 21.05.2016

Czym jest sąsiedztwo i co znaczy dla mnie osobiście? Od czego bierze swój początek? Jaki dystans i jaką przestrzeń obejmuje pojęcie „sąsiad”? Co można z pomocą sąsiada zrobić, zmienić, stworzyć? Jak powinny wyglądać relacje z sąsiadami z bloku, a jak z sąsiadami z Ukrainy czy Białorusi? Czego nas uczą dawne dobrosąsiedzkie tradycje?

W trakcie spotkania będziemy pracować przy tworzeniu miejskiego ogrodu społecznego. Dowiemy się czym jest takie miejsce, jak się je zakłada, co jest potrzebne do tego żeby powstał i spełniał swoje funkcje.

Dokładny harmonogram programu 2016/2017:

 • PIERWSZE SPOTKANIE
  Miejsce: Polska, Ukraina, Białoruś
  Czas: 7-14.05.2016 (Ukraina, Białoruś)  oraz 14-21.05.2016 (Białoruś)

Obecność obowiązkowa na jednym ze spotkań

 • SPOTKANIE PROJEKTOWE
  Miejsce: Ukraina, Białoruś
  Czas: 16-22.07.2016 oraz 23-29.07.2016

Obecność obowiązkowa na jednym ze spotkań

 • REALIZACJA PROJEKTÓW
  Czas: 08.2016 – 05.2017
 • PRAKTYKI: wizyty sąsiedzkie i wizyty w organizacjach
  Czas: 09.2016 – 04.2017

Opcjonalne dla wszystkich

 • SZKOLENIE
  Czas: 4-6.11.2016 oraz 24-26.02.2017

Do wyboru jedno, tematy będą podane później.

 • WEBINARIA
  Czas: 10.2016 oraz 04.2017

Opcjonalnie dla wszystkich

 • FORUM SĄSIEDZKIE
  Miejsce: Polska
  Czas: 20-26.06.2017

Zgłoszenia przyjmujemy online, wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny.

Więcej informacji:

insha-ostiva.org

facebook.com/susidy3.0

Kontakt:

Marta Gawinek-Dagargulia marta.gawinek@sasiedzi3.org

Ivanna Chupak ivanna.chupak@susidy3.org

Katarzyna Dorota katarzyna.dorota@sasiedzi3.org

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

three × 3 =