• 1180002_1-www.jpg
  • eksperyment-amba-www.jpg

PODAJ CEGŁĘ – ZBUDUJEMY NOWY DOM

Ambasada Krakowian/MIASTO Autor:

Tworzymy Nowy Model..

Mniej więcej trzy lata temu pojawił się pomysł stworzenia w Krakowie miejsca, które służyć będzie organizacjom pozarządowym, miejskim aktywistom i każdemu, komu na sercu leży dobro wspólne mieszkańców Krakowa. Miejsca, w którym możliwy będzie dialog, wymiana myśli i pomysłów, a przede wszystkim spotkanie krakowian. Człowieka z człowiekiem. Dzięki wsparciu finansowemu Sławomira Ptaszkiewicza i zaangażowaniu grupy krakowskich aktywistów pomysł udało się doprowadzić do realizacji. Od kwietnia 2014 na mapie Krakowa, w samym jego sercu, przy ulicy Stolarskiej, funkcjonuje Ambasada Krakowian.

W tym czasie odbyły się tu tysiące spotkań, warsztatów, wykładów, dyskusji, projekcji filmów i zwyczajnych/niezwyczajnych rozmów pomiędzy aktywnymi krakowianami i krakowiankami. Myślą przewodnią tych rozmów jest dobro wspólne oraz zrównoważony rozwój naszego miasta i społeczności, jaką wszyscy tworzymy. Do organizacji założycielskich Ambasady należały:  Makerspace Kraków, Warsztat Innowacji Społecznych, Stowarzyszenie ŁAD, Fundacja MiastoTwórcze, Fundacja Babel Images i stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów. Z czasem pojawiały się kolejne ważne dla Krakowa organizacje i grupy takie jak Modraszek Kolektyw wraz z działaniami na rzecz Zakrzówka. Spotykał się u nas krakowski TEDx, lokalna grupa Amnesty International, stowarzyszenie All in UJ, AEGEE Kraków, a grupa Greenpeace spotyka się do dziś. Odbyła się tu organizowana przez Fundację Stańczyka debata przed krakowskim referendum. Pracownia Obywatelska prowadziła u nas Akademię Inicjatorów Lokalnych, a mieszkańcy północnego Krakowa planowali tu działania na rzecz poprawy działania transportu publicznego. Byliśmy centrum dowodzenia społecznego festiwalu Święto Cykliczne oraz festiwalu Green Zoo. Tu powstał pomysł i stąd zaczęły się pierwsze działania Krakowskiego Ogrodu Społecznego. U nas zarejestrowała się Małopolska Federacja Pozarządowa oraz stowarzyszenie Trzecia Przestrzeń. Tu powstała też fundacja Moniki Doroszkiewicz Głos Serca, a swoje pierwsze spotkania odbywała Komisja Dialogu Społecznego ds. Młodzieży.

Od samego początku w życie Ambasady wpisany jest eksperyment. Testujemy tu model kolektywnego zarządzania, który nazywany jest socjokracją. Zakładając Ambasadę nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że oto właśnie dołączamy do ogólnoświatowego trendu tworzenia miejsc opartych na kolektywnej współpracy – nowym systemie współistnienia i współdziałania. Miejsca te charakteryzuje brak hierarchicznej struktury i poszanowanie dla każdej jednostki tworzącej całość. Takie miejsca, zwane Social Hubs powstają obecnie na całym świecie, oddolnie, bez żadnej skoordynowanej struktury. Każde z nich jest też inne, bo dopasowane do lokalnej specyfiki; każde ma też własny, wypracowany przez siebie system zarządzania. Do stworzenia naszego zainspirowały nas ThinkFarm i Agora działające w Berlinie, które odwiedziliśmy w 2014 roku.

Przez pierwsze dwa lata działalności Ambasada Krakowian była wspierana finansowo przez naszego mecenasa – Sławomira Ptaszkiewicza. Stopniowo jednak tworzyliśmy fundamenty pod niezależne funkcjonowanie. I tak od połowy 2016 roku Ambasada utrzymuje się z własnej działalności, a od sierpnia 2016 jest zarejestrowana jako stowarzyszenie. Nie mamy obecnie żadnego zewnętrznego finansowania oprócz dobrowolnych datków, które zbieramy do naszej puszki przy okazji różnych wydarzeń. Nasz pomysł na stworzenie autonomicznej, samowystarczalnej finansowo organizacji polega na generowaniu przychodów z działalności komercyjnej oraz wsparciu społeczności. Dlatego też stworzyliśmy kampanię stałego crowdfundingu na portalu Patronite. Im większe wsparcie społeczności, tym mniej będziemy musieli generować przychodów z działalności komercyjnej. Tworzymy środowisko świadomych mieszkańców Krakowa. Naszym celem jest zbudowanie wokół Ambasady społeczności, która będzie współtworzyć to miejsce, dając swój czas lub wsparcie finansowe i czerpiąc z naszych zasobów oraz możliwości. Przede wszystkim chcemy, aby Ambasada pozostała miejscem spotkań i tworzenia połączeń między ludźmi i ideami.

Ostatnie miesiące to w Ambasadzie okres wzmożonej pracy. Powstały u nas nowe projekty kreowane przez gospodarzy, czyli grupę zarządzającą Ambasadą. O Collaborate Krakow i Krakowskiej Zupie napisaliśmy w pozostałych artykułach specjalnego wydania Tygodnika Nienachalnego.

Zapraszamy do Ambasady!
Przyjdź na imprezę 16 grudnia, dołącz do cotygodniowego śniadania sieciującego,

wesprzyj nas poprzez portal Patronite! – i nie zapomnij wpaść na kawę!

Dołącz do społeczności!
Współtwórz z nami nowy model!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

twenty + eleven =