RARYTASY ZE ŚMIETNIKA

Jedzenie Autor:

Gdy tylko zapada zmrok, freeganie uzbrojeni w swoje latarki, torby i plecaki ruszają na łowy. Poszukują pożywienia i innych rarytasów w śmietnikach. Byłem zaznajomiony z koncepcją freeganizmu i wielokrotnie chciałem się umówić z wprawionymi freeganami na swój pierwszy wypad, do którego nigdy nie doszło z różnych okoliczności. Znałem założenia, słyszałem opowieści, widziałem filmiki, ale nie wiedziałem, co mam dokładnie zrobić. Pewnego dnia głód tak mnie przycisnął, że zmotywowałem się, by sam się przejść do marketu. Widząc same czarne worki załamałem się, nie byłem pewien, czy mam je otwierać albo jak głęboko kopać w śmieciach, by coś ciekawego znaleźć. Stwierdziłem, że skoro i tak tu już jestem, to chociaż podniosę kilka, a tam zobaczyłem tony warzyw, owoców, jogurtów i innych rarytasów.

Od tego dnia zacząłem jeść na bogato. Jednego dnia znalazłem 14 zawijanych ciast francuskich, pomidory, cebulę i papryki, pieczarki, zestawy sałatek kebabowych i banany.

Ruszając na łowy nigdy nie wiesz, co fajnego upolujesz, co jak dla mnie jest powodem mojej ekscytacji, a wręcz podniecenia. Jest to pewien powrót do korzeni, sposobu życia ludów koczowniczych, którzy, aby zdobyć jedzenie, musieli je najpierw upolować, samemu uprawiać, hodować itp. Wrażeń też nie brakuje, szczególnie jak możesz się bawić w ciuciubabkę z ochroniarzem i obrabować go ze śmieci. Oto kilka fajniejszych historyjek z moich wypraw.

Będąc po raz pierwszy z dziewczyną na „skipach” (tak niektórzy freeganie nazywają wypady), która zafascynowana grzebała po raz pierwszy w śmieciach i mówiłem „Ja to potrafię zapewnić dziewczynie atrakcje, nie jakieś tam romantyczne świece przy stole”. Nawet kolega raz zapytał, czy ja na pewno nie podrywam dziewczyn na śmietniki? W sumie raz się już prawie oświadczyłem innej koleżance na śmietnikach, gdy znaleźliśmy pełno czekolady i drogich kwiatów. Jeszcze inna, opowiedziała mi, że podczas przegrzebywania kontenerów za dnia, ludzie byli zaciekawieni i sami dołączali do gry. Co ciekawsze, jest ona śliczną dziewczyną noszącą makijaż i eleganckie skórzane bluzy, więc wyobrażam sobie, że widok jej grzebiącej w śmieciach musiał być bardzo komiczny. Tym bardziej, że większość ludzi myśli strasznie schematycznie i spodziewają się, że tylko typowe lumpy mają prawo grzebać w śmieciach.

Od kiedy uprawiam freeganizm, nie tylko nie chodzę głodny, ale jem jak król i tylko mi się przez te luksusy przytyło, bo mam pełno jedzenia, które trzeba jeść szybko nim się zepsuje. Co jak co, ale ja nie lubię marnować dobrego jedzenia.

Garść faktów:
Według danych Greenpeace’u przeciętny Polak produkuje aż 300 kg śmieci rocznie, a i tak ilość wyrzucanych śmieci wzrasta z każdym rokiem. Studiujemy, pracujemy i często pochodzimy z zamożnych domów. Grzebiemy w śmietnikach nie z przymusu, lecz z wyboru.

Freeganizm narodził się w latach 90.tych w USA, kraju mlekiem i miodem płynącym, w mitycznym raju, kolebką konsumpcjonistycznego stylu życia. Według badań antropologa z Uniwersytetu w Arizonie dr. Tima Jonesa, Amerykanie marnotrawią połowę swoich zakupów. Na szczęście niektórzy z nich stwierdzili, że należy zmienić ten stan rzeczy i próbować odzyskiwać jedzenie. Taka jest w skrócie historia ruchu. W większości freeganie żywią się z jedzenia śmietnikowego ze względów światopoglądowych. Oczywiście względy ekonomiczne też mają znaczenie.

Freeganizm wyrasta ze sprzeciwu wobec konsumpcjonizmu. Samo określenie pochodzi z połączenia angielskich słów free – darmowy i vegan – wegański. Mimo pochodzenia słowa, nie tylko weganie są freeganami. Freeganem może zostać każdy.

Oto licznik pokazujący ile milionów ton żywności zostało wyrzucone na świecie tylko w tym roku. Miliony ludzi na świecie umiera z głodu, kiedy tymczasem sama żywność wyrzucana w Europie i Stanach Zjednoczonych jest wstanie wykarmić cały świat trzykrotnie. LICZNIK

Kiedy zacząłem pisać artykuł licznik był przy 222 milionach ton, ile ton zostało zmarnowanych do czasu kiedy przeczytałeś ten artykuł?

Podsumowanie:
By zrozumieć mechanizmy, które tworzą świat w którym żyjemy i alternatywne rozwiązania jakie Ruch Zeitgeist promuje, polecamy zapoznanie się z tymi dwoma dokumentami:

Zeitgeist Addendum (lektor PL) www.youtube.com/watch?v=Z5SCTP0aLYc
Zeitgeist Moving Forward (lektor PL) www.youtube.com/watch?v=CLD5zuMqujg

Jeśli macie jakieś pytania, chcielibyście wiedzieć więcej, interesujecie się alternatywnymi rozwiązaniami zapraszam na nasz nowo powstały fanpejdż na Facebooku: Zeitgeist Kraków.

Tags:

5 Comments

  1. Fantastyczny artykuł, Jeden ze wspomnianych filmów widziałem, nie wiedziałem, że jest jeszcze jeden. 🙂
    Przy okazji na Chrome link wychodzi poza ramkę – na Firefox jest OK

  2. Świetny artykuł. Wbudowane w ten system marnotrawstwo jest ogromne. A najbardziej przerażające jest to że w jednej części globu ludzie głodują, głodują dzieci – i to tylko przez sztucznie generowane niedobory. Dramatem jest zbieranie pieniędzy na jedzenie dla głodującej Afryki – czyli uzależnianie zdrowia i życia tych osób od pieniędzy – bo nadprodukcja jest ogromna. System monetarny jest matką wszelkiego zła!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

fourteen + 5 =