PARKUJEMY EKO IV

Jedzenie/Parki Autor:

Raz w roku, w okolicach czerwca można wybrać się do Parku Bednarskiego na rodzinny piknik pełen przeróżnych atrakcji, wśród których można trafić na różnego rodzaju warsztaty – od bębniarskich, po takie, na których nauczysz się robić portfele z kartonów po sokach. Są też koncerty, jam session, relaksacja na trawie przy dźwiękach gongów, kino pod gwiazdami, zabawy dla dzieci i dorosłych, szalone, bose tańce na trawie, wszelkiego rodzaju wykłady i pokazy, robienie gigantycznych baniek mydlanych, zajęcia sportowe i wiele, wiele innych.

W tym roku odbywają się tam również “Dni Jogi”, dlatego wybór zajęć związanych z tą formą aktywności będzie bardzo bogaty. Załapać się będzie można na tradycyjną jogę, jogę śmiechu lub też akrojogę. Podczas poprzednich edycji Parkujemy Eko odbywały się również kolejno pierwsze i drugie urodziny pierwszej polskiej bezpieniężnej kawiarenki, Cafe Fińska. W tym roku również zawitamy na Parkujemy Eko, tym razem pod hasłem “Cafe Fińska Na Okrągło”.

Jednym z organizowanych przeze mnie wydarzeń była rozbudowana zabawa fabularna dla dzieci bazująca na najnowszych materiałach i technikach uczących kreatywnego myślenia i wspomagających rozwój umysłowy.

Na pierwszym Parkujemy Eko wszyscy byliśmy piratami szukającymi zaginionego skarbu piratów łakomczuchów, którzy grasowali w okolicy w czasach, gdy cała dolina była zalana.
Dzieci latały po całym parku, wykonując przeróżne kreatywne zadania, by odkryć lokalizację mapy piratów. Grupa, która zebrała najwięcej kulek szczęścia, odkryła, że mapa była niekompletna, więc w drugiej turze zaplanowanych przeze mnie zabaw upewniłem się, by inna drużyna zdobyła brakującą cześć mapy. W ten sposób, by odnaleźć na mapie ukrytą wieki temu przez piratów łakomczuchów skrzynię pełna słodyczy, musieli ze sobą współpracować. Innym razem byliśmy wysłannikami 3 ras kosmitów, którzy zrujnowali ekologicznie swoją planetę i głodowali. Jedna rasa jadła papier, ale szkło i plastik jej szkodziły. Inna rasa jadła szkło, ale plastik i papier jej szkodziły itd. Można powiedzieć, że byliśmy międzygwiezdnym Caritas. Dzieci z zapałem biegały po całym parku segregując jedzenie dla kosmitów, by później wysłać je teleportem i ich nakarmić. Na końcu najedzeni kosmici wysłali dzieciom teleportem swoje śmieci i toksyczne odpady, bo pomyśleli, że może nam się na coś przydadzą. Dzieci były bardzo uradowane, gdy toksyczne odpady z planet kosmitów okazały się być przeróżnymi cukierkami i czekoladkami.

Inne bardzo ciekawe wydarzenie to Obudź Zmysły prowadzone przez niewidomych mieszkańców Krakowa. Galerie zdjęciowe: Galeria 01  Galeria 02

Wszystkie te wydarzenia są oczywiście darmowe, może oprócz niektórych stanowisk, gdzie podczas trwania Parkujemy Eko można kupić sobie różne ekologiczne potrawy, słodycze i napoje. Nastrój jest bardzo pozytywny, każdy może dołączyć nie tylko do imprezy, ale też do pomocy przy organizacji, jak i poprowadzenia jakiegoś fajnego wydarzenia dla uczestników. Wszyscy nastawieni jesteśmy przede wszystkim na fajną wspólną zabawę, a tematem przewodnim jest ekologia, zdrowie oraz przedstawianie ludziom w przystępny sposób pozytywnych wartości społecznych.

Wszystko zaczęło się 4 lata temu, kiedy to aktywiści z różnych środowisk spotkali się kameralnie w Parku Bednarskiego na “zielonej partyzantce” i wspólnym sadzeniu ziół, warzyw i owoców.

Na spotkaniu obecny był Marcin, znany też ze swojego sklepu jako Pan Zielonka, Marzena i Rafał Przybylscy z Art of Living, Ania Matkowska z Kooperatywy Wawelskiej i ja, jako reprezentant Zeitgeist Polska, a obecnie już Zeitgeist Kraków.

Rozmawialiśmy o tym, co można by było zrobić, by zjednoczyć w naszym mieście środowisko aktywistów i innych działaczy społecznych, między innymi do organizowania wspólnie fajnych akcji, które mogłyby mieć duży wpływ na społeczeństwo. Stąd narodził się pomysł zorganizowania wspólnej imprezy Parkujemy Eko, która miałaby nas wszystkich zintegrować, a która przerodziła się w coroczną tradycję.

Impreza jest bardzo fajna i jest bardzo pozytywnie odbierana przez ludzi, którzy w niej uczestniczą, a robimy ją tak, żeby się przede wszystkim dobrze bawić. Z roku na rok jej popularność wzrasta. W zeszłym roku na wydarzenie zapisały się 233 osoby, a i tak większość obecnych to byli tak naprawdę przypadkowi ludzie, którzy trafili na nas spacerując przez park.

Tegoroczny program pikniku Parkujemy Eko IV, który odbędzie się 19 czerwca, wygląda następująco:

12.00 – Joga Śmiechu,

    – Parkour,

    – Kundalini Yoga

12.30 – Powrót do ciała – Dzika kobieta

13.00 – Medytacja Serca,

    – Joga z Moniką Kwik

14.00 – Decoupage i poczęstunek Vege

    – Art of Living Yoga

15.00 – Joga Śmiechu

     – Poród bez obaw

15.30 – Impro ZIP przedstawia

16.00 – Parkowe Śpiewy

     – Hatha Joga

17.30 – 5Rytmów

     – Bajkosens

19.00 – Koncert gongów

20.00 – Joga Śmiechu

20.30 – Joga Klasyczna

21.00 – Jam session na bębnach

21.30 – Teatr Mandragora

Oprócz tego będzie można zrobić sobie darmowy przegląd rowerowy. Przewidziane są też zajęcia wspinaczkowe dla dzieci, malowanie twarzy, slack line, wielkie bańki mydlane, Terapia Bowena, zabiegi Marmy i wiele innych atrakcji.

Tegoroczne atrakcje zawdzięczamy min. Art of Living, Pan Zielonka, Zeitgeist Kraków, Krakowski Parkout, Cafe Fińska, TF Klub, Kontakt, Dr Albin  Warsztaty Uśmiechu, Zip Grupa Impro, Bowtech, Maranga, Ambasada Krakowian, Master Sound, Acro Pro fit, 5 Rhythms, Kundalini Yoga, Dębina Miejsce Siły i Narodzin, Gimnastycy i Cukiernia Govinda

Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

4 × 5 =