TRZMIEL NA BALKONIE

EKO Autor:

Trzmiel, często mylnie nazywany bąkiem, to wyjątkowo piękny owad. Uroku dodaje mu jego puchatość i styl poruszania się.  Na terenie Polski występuje 29 gatunków trzmieli, a na świecie jest ich około 250.

Intensywne rolnictwo oraz zanikanie wiejskich ogródków, gdzie trzmiel może spotkać rośliny, którymi się pożywi, przyczyna się do zanikania tych owadów na terenie naszego kraju. Według wielu badań w ostatnich 40 latach znacznie ubyło trzmieli,  ich populacja zmniejszyła się o aż 90%. To bardzo smutna wiadomość, bo praca jaką wykonuje trzmiel jest  bardzo wartościowa,  podobnie jak i innych zapylaczy, bardziej docenianych przez miłośników przyrody. W przypadku wymarcia trzmieli, dojdzie do wyginięcia rzadko spotykanych roślin, ale również spowoduje to spadek plonowania wielu roślin uprawnych.

Ekosystemy sprzyjające trzmielom  zanikają.

Zamiast nich aż „roi się” od pustych balkonów, a ogrodów z wielkoobszarowymi trawnikami wciąż przybywa. Pięknie wystrzyżone trawniki w mieście czy ogrodach są bezużyteczne dla trzmieli. Trzmiel, żeby przetrwać, potrzebuje miejsca do gniazdowania i roślin, które są miododajne.

Okazuje się, że trzmielom można pomóc.

Robi to już wiele ludzi i każdy z nas może pomóc tym pożytecznym owadom. Teraz czas na nasze balkony czy osiedlowe ogródki.

Jak przygotować balkon czy ogródek, aby był pożyteczny dla trzmieli, a przy tym był piękny?

Warto zaprojektować swój mały ogród na balkonie, bo pięknych roślin tworzących wyjątkowy klimat nie brakuje. Szczególnie polecane dla trzmieli są rośliny kwitnące: facelia, lwia paszcza, aksamitka, tojad, naparstnica, krokus, szałwia, sasanka, żywokost, miodunka, lucerna, dalia, malwa i słonecznik. Na większe balkony warto pod uwagę brać również krzewy np. śnieguliczkę, karaganę syberyjską pendula, jaśminowiec, berberys thunbergia, ale również malinę i wiciokrzew. Piękno naszego balkonu przyciągnie uwagę sąsiadów, ale przede wszystkim  trzmieli.

Nie ma nic doskonalszego niż poranna kawa na balkonie wśród kwitnących kwiatów i latających trzmieli.

Jeżeli nie macie balkonu, to możecie wzbogacić ogródki osiedlowe w powyższe rośliny, a co ważniejsze własnoręcznie przygotować piękny domek dla trzmieli! Można go umieścić w spokojnym miejscu oddalonym od chodnika. Instrukcję jak zbudować taki domek znajdziecie w internecie np. tutaj INSTRUKCJA.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

four × 4 =