WIDOKÓWKA Z PAWILONEM

EKO Autor:

Ocalmy Pawilon Okocimski. Modernistyczna ruina w sercu Lasu Wolskiego znowu może być wizytówką Krakowa.

Dzięki Państwa pomocy może powstać otwarte centrum sztuki, ekologii, przestrzeni, krajobrazu i edukacji.

Już teraz grupa artystów, aktywistów miejskich przy wsparciu radnych Krakowa i mieszkańców pracuje nad koncepcją ocalenia budynku i nadania mu niepowtarzalnego charakteru.  Uważamy, że dzięki współpracy wielu osób odpowiedzialnych za nasze miasto, uda się nam stworzyć miejsce otwarte społecznie, ciekawe i naprawdę potrzebne.

Pawilon Okocimski od powstania w 1936 roku był ważnym miejscem na mapie Krakowa. Dziś stoi zapomniany i zdewastowany. Nie ma i nie będzie drugiego takiego miejsca, w Lesie Wolskim, gdzie mieszkańcy mogliby odpocząć w czasie spaceru, zwiedzić interesujące wystawy, a artyści czerpać inspiracje z niepowtarzalnego krajobrazu.

Nasz pomysł już teraz poparł Prezydent ds. Polityki Społecznej Promocji i Kultury Andrzej Kulig. Przychylny inicjatywie jest także Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, radni Dzielnicy VII, w szczególności Przewodniczący Szczęsny Filipiak oraz Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Krakowie radny miejski Aleksander Miszalski. Zielone światło ze strony decydentów zwiększa szanse, że Pawilon Okocimski może już wkrótce znów zacząć tętnić życiem.

Od wielu lat dostrzegamy potrzebę powstania miejsca, które łączyłoby środowiska działające w zakresie edukacji, ekologii, sztuki oraz tematyki przestrzeni i krajobrazu. Ponadto uczestnicząc aktywnie w debacie publicznej na temat zmian w Krakowie uważamy, że ważne jest pogłębienie dialogu pomiędzy urzędnikami, radnymi, ekspertami, działaczami organizacji pozarządowych w celu lepszego porozumienia i wypracowywania najwyższej jakości rozwiązań dla Krakowa. Zależy nam też na rozpowszechnieniu nowego modelu współpracy w ramach inicjatyw społecznych w postaci twórczego połączenia sztuki i ekologii z aktywnością obywatelską, wytworzonego przez krakowskie ruchy miejskie i środowiska artystyczne. Ocalenie przed zniszczeniem Pawilonu Okocimskiego, będącego cennym obiektem modernizmu, stwarza nie tylko szanse realizacji wszystkich powyższych celów, ale także umożliwia stworzenie zaplecza do rekreacji dla odwiedzających Las Wolski, stając się pierwszym tego typu obiektem w Polsce.

Wspierają nas liczne instytucje m.in. Galeria Bunkier Sztuki, Instytut Architektury, Stowarzyszenie Historyków Sztuki Odział Krakowski, Ambasada Krakowian i wiele innych, które dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy gotowe są  pomóc nam tworzyć nowe krakowskie centrum sztuki i aktywizmu. Ze względu na historyczne walory budynku Pawilonu Okocimskiego, radą służą nam wybitni historycy sztuki, konserwatorzy i architekci m.in. Monika Bogdanowska i Prezes Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa Mikołaj Kornecki.

Wsparcie i kontakt

Serdecznie zapraszamy tak osoby indywidualne, jak i firmy, instytucje oraz inne organizacje do wsparcia przedsięwzięcia i współpracy. Budynek „Pawilonu Okocimskiego” znajduje się w złym stanie, a nakłady środków konieczne do przywrócenia jego pierwotnego stanu są znaczne. W związku z tym poszukujemy partnerów, mecenasów i darczyńców, którzy gotowi byliby uczestniczyć w kosztach remontu, zarówno w postaci wsparcia finansowego, jak i materialnego (materiały budowlane) czy nieodpłatnego wykonania prac konserwatorsko-remonotowych. Zachęcamy również osoby posiadające stare fotografie i wspomnienia związane z Pawilonem Okocimskim do kontaktu.

 Kontakt: pawilonokocimski@gmail.com, www.pawilonokocimski.pl

Grupa inicjatywna: Bartolomeo Koczenasz (kolektyw Niedzielni, Wodna Masa Krytyczna), Cecylia Malik (kolektyw Niedzielni, Wodna Masa Krytyczna), Janek Szpil (Ambasada Krakowian), Andrzej Śledź (Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, Stowarzyszenie „PAIDEIA”), Mariusz Waszkiewicz (Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody), Jakub Wesołowski (kolektyw Niedzielni, Wodna Masa Krytyczna)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

sixteen − 2 =

Najnowsze od EKO

CO ZAZIELENI KRAKÓW

Aktywni Mieszkańcy wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie zapraszają wszystkich miejskich

NIC NOWEGO POD DRZEWEM

Od Wzgórz Krzesławickich po Dębniki i od Swoszowic po Prądnik Biały oraz

EKOLOGIA VS PSYCHE

Samemu wiele się nie osiągnie. Nie jest chyba zaskoczeniem, że rozwiązań konfliktów

MIASTO EKSTRAWERTYKÓW

– Możesz być trochę ciszej? – powiedziałam do syna, który trąbił przez
do góry

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com