AZORY NA OGRODOWO

EKO Autor:

Dwa lata temu w Krakowie zaroiło się od napisów „Miasto musi być zrobione porządnie”. Chociaż ich autor został już ujęty przez policję, dał do myślenia lokalnym aktywistom. Bo co właściwie oznacza „porządnie”? Niezależnie od subiektywnych upodobań, każdy zgodzi się, że „porządne” miasto to miasto zielone. Tym, co łączy i przyciąga ludzi jest właśnie zieleń miejska. To ona nadaje wartości i daje mieszkańcom miejsce do aktywnego wypoczynku. Co jednak zrobić, gdy – pomimo oddolnych starań – nadal brakuje parków i ogrodów? Można założyć własny.

Historia miejskiego ogrodnictwa, które w Krakowie może wydawać się pomysłem nowatorskim, zaczęła się już w latach 70. Pierwszy nieformalny ogród powstał w Nowym Jorku i funkcjonuje do dziś. Obecnie w tego typu miejscach nie sadzi się jedynie kwiatów, ale także warzywa – wszystko, na co jest zapotrzebowanie. Zielony teren kolektywnej pracy jest potrzebny mieszkańcom, a miasto nie może być królestwem betonu. Nieustannie wycinane drzewa i likwidowane parki budzą niezadowolenie mieszkańców. Warto więc zaadaptować obszary zaniedbane i założyć ogród społeczny. Łatwo przekonać się, że ma on wartość nie tylko ekologiczną i estetyczną, ale przede wszystkim integrującą lokalne społeczności.

Jesienią ubiegłego roku na Krzemionkach, tuż przy Parku Bednarskiego i stadionie Korony powstał pierwszy Krakowski Ogród Społeczny. Co właściwie oznacza ta inicjatywa? Jak wskazuje sama nazwa, jest to miejsce stworzone przez i dla działających aktywnie mieszkańców Krakowa. Od momentu założenia przestrzeń otwiera się na współpracę metodą warsztatów w duchu rodzącej się wspólnoty. Każdy, kto chce doświadczyć kontaktu z przyrodą, wyhodować coś własnego i odpocząć na świeżym powietrzu w inspirującym towarzystwie, może przyjść i podzielić się swoimi pomysłami. Ogród to wyraz troski o środowisko w kontekście nadchodzących zmian klimatu, obszar gospodarki wodą oraz uprawy roślin w sercu Podgórza. W ideę wpisana jest również funkcja edukacyjna – organizowane są tam szkolenia skupione wokół tematu ekologii dla dorosłych i dzieci. Działanie Krakowskiego Ogrodu Społecznego wspierają ruchy miejskie i organizacje, między innymi Ambasada Krakowian, Otwarty Plan czy grupa lokalna Greenpeace.

Po miesiącach pracy pierwszy ogród zaczyna wyglądać imponująco. Powstała więc idea założenia kolejnego. Tym razem na Azorach. 30 marca odbyło się spotkanie dotyczące tej inicjatywy i wkrótce potem rozpoczęły się kolektywne działania nad organizacją nowej przestrzeni. Pomysłodawcy spotkali się z przedstawicielkami Programu Aktywności Lokalnej „Azory“ realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, z którymi zapowiadają współpracę. Jej przejawem jest spotkanie organizowane 26 kwietnia o godzinie 18:00 w siedzibie PAL “Azory” przy ul. Jaremy 1, na które zaproszeni są wszyscy zainteresowani. Takie inicjatywy przekonują, że mieszkańcy nadal mają głos w mieście rządzonym przez deweloperów.

Krakowski Ogród Społeczny Krzemionki: http://koskrzemionki.edu.pl/

Krakowski Ogród Społeczny Azory: https://www.facebook.com/kosazory/?fref=ts

AUTOR: Michał Słotwiński

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

twenty − 3 =