MOVERE NECESSE EST

AKTYWIZM Autor:

Poruszanie się jest koniecznością.

Ruch jest najlepszym sposobem na stres i codzienne problemy. Aktywność fizyczna jest w modzie. W natłoku zajęć i codziennych problemów ruch staje się naszym sprzymierzeńcem i odskocznią. Możemy ćwiczyć w samotności bądź w grupie. Nie ma żadnych przywilejów oraz ograniczeń, co do bycia członkiem grupy zapaleńców sportowych (oczywiście poza zdrowotnymi). Miło jest ćwiczyć w grupie, ma się wtedy więcej motywacji do ćwiczeń, a przy okazji można poznać osoby o podobnych zainteresowaniach i zaprzyjaźnić się z nimi. Podobnie jest z oddolnymi ruchami społecznymi.

Podobieństwa się przyciągają.
Według definicji oddolne inicjatywy to często spontaniczne, czasem niezależne zbiorowe działania podejmowane na rzecz ochrony i kształtowania środowiska naturalnego oraz wszelkie aktywności zmierzające do poprawy jakości życia zarówno w społeczności lokalnej, jak i globalnej.
Istotnym wyróżnikiem ruchu jest jego misja. Uczestnicy łączą się, by działać w „słusznej sprawie”. Każdy z nas poszukuje akceptacji, poszukujemy ludzi nam podobnych. Mitem jest, że przeciwieństwa się przyciągają.

Zasada „zrób to sam”, czyli DIY (Do It Yourself).
Filozofia przedsiębiorczości. Przedkłada tworzenie nad konsumpcję, aktywność nad bierność. Zakłada, iż lepiej samemu kreować kulturę, poprzez tworzenie wydarzeń kulturalnych czy obiektów sztuki, niż na nie chodzi, bądź kupować. DIY charakteryzuje działania amatorskie, obywatelskie i ekologiczne.

Tworzenie kapitału społecznego.
Kapitał społeczny to ludzie o wspólnych zainteresowaniach i pasji, oparty o wzajemne zaufanie. Za dewizę tego rysu można uznać sformułowania typu: Zróbmy to razem, czy Razem znaczy lepiej. Jak już było wspomniane jedynym zasobem inicjatyw, a jednocześnie podstawą jej funkcjonowania, jest kapitał społeczny. Kapitał społeczny tworzą również osoby wspierające inicjatywy. Współpraca między uczestnikami opiera się na wzajemnym zaufaniu oraz poczuciu wspólnego wykonywania misji.

Jeśli macie jakieś pytania, chcielibyście wiedzieć więcej, interesujecie się alternatywnymi rozwiązaniami zapraszam na nasz fanpage.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

4 × 1 =

Najnowsze od AKTYWIZM

#JESTEM3SEKTOR

Jesteśmy wszędzie. Może ciężko w to uwierzyć ale organizacje pozarządowe zajmują się

AMBASADA MOIM OKIEM

Ja Stanisław… Już przeszło dwa lata działam w Ambasadzie. Najpierw funkcjonowałem bardziej

NETWORKING NA ŚNIADANIE

Walentynki za pasem… Chcesz poznać przystojnego Holendra? Albo 7 Wspaniałych? Pamiętajcie, drodzy

IDZIE LUTY PODKUJ BUTY

Kalendarz wydarzeń w Ambasadzie Krakowian powoli się zapełnia. Już dziś zapraszamy do
do góry

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com