KRAKOWSKA ZUPA

AKTYWIZM Autor:

Jak można łatwo i bezpośrednio wesprzeć ciekawe inicjatywy w swoim mieście i co to ma wspólnego z zupą? Tego dowiecie się na własnej skórze tej zimy w Ambasadzie Krakowian podczas bardzo szczególnej kolacji – Krakowskiej Zupy. Niech nazwa was nie zmyli, nie tylko o zupę tu chodzi. Spotkanie przy wspólnym posiłku jest okazją do tego, aby osoby mające pomysł na to, jak pozytywnie zmieniać miasto spotkały się z tymi, którzy chcieliby takie działanie wspierać.

Na pewno wielu z was ma masę pomysłów na temat tego, co można zrobić, aby w Krakowie żyło się przyjemniej. Do przejścia od słów do czynów potrzebny jest jednak nie tylko dobry projekt, lecz najczęściej również mniejsze lub większe środki finansowe. Jest kilka możliwości, by je uzyskać – od dawna w Internecie funkcjonują już portale crowdfundingowe, takie jak kickstarter.com lub polakpotrafi.pl, a władze Krakowa co roku umożliwiają mieszkańcom zaprezentowanie swoich pomysłów w ramach budżetu obywatelskiego. O ile jest to dobra droga realizacji dużych, kosztownych przedsięwzięć, o tyle w przypadku drobniejszych inicjatyw można mieć poczucie, że ilość pracy potrzebna do przygotowania drobiazgowego projektu i przejścia przez wszystkie formalności jest niewspółmierna względem potrzebnych do uzyskania funduszy. O wiele lepiej w takim przypadku sprawdziłaby się metoda operująca na mniejszą skalę, ale za to szybko i bezpośrednio. W takim właśnie celu powstaje Krakowska Zupa.

Wszystko zaczęło się sześć lat temu w Detroit, gdy grupa aktywnych obywateli doszła do wniosku, że aby wyjść z kryzysu społecznego i ekonomicznego, należy postawić na oddolne inicjatywy – umożliwić mieszkańcom naprawianie swojego miasta od środka. Zorganizowali więc spotkanie, podczas którego osoby, które miały pomysł na poprawę czegoś w mieście mogły spotkać się z osobami, które miał chęć taką inicjatywę wesprzeć. Tak powstało Detroit SOUP. Zasady były proste: cztery osoby prezentują swoje projekty, a pozostali, w zamian za symboliczne 5$, otrzymują niewielki posiłek i możliwość zagłosowania na projekt, który najbardziej przypadł im do gustu. Zwycięzca z największą ilością głosów wraca do domu z całą zebraną przy wejściu sumą, aby za kilka miesięcy wrócić i podzielić się postępami w swojej pracy. Jak dotąd inicjatywa w Detroit pomogła ufundować między innymi firmę szyjącą śpiwory dla bezdomnych, warsztaty artystyczne dla dzieci czy śródmiejskie gospodarstwo rolne; umożliwiła renowację zniszczonego budynku mieszkalnego i zainstalowanie przenośnych biblioteczek społecznych na przystankach autobusowych.

W Ambasadzie Krakowian, która od początku za swój cel postawiła sobie wspieranie dobrych inicjatyw, od dłuższego czasu z zainteresowaniem śledziliśmy sukcesy pomysłu z Detroit. W końcu postanowiliśmy, że wydarzenie to należy przenieść na grunt polski, a dokładniej – krakowski. Dlatego chcielibyśmy, aby tej zimy pokoje Ambasady wypełniły się ludźmi mającymi pomysł na to, co można zmienić u nas, w Krakowie. Będzie to pierwsza z wielu kolacji w ramach Krakowskiej Zupy, które, począwszy od stycznia, odbywać się będą kilka razy do roku.

Każdy, kto chciałby mieć wpływ na to, co dzieje się w naszym mieście, jest mile widziany na pierwszej Krakowskiej Zupie, gdzie za sugerowaną kwotę 10 zł otrzyma talerz pysznej zupy od Hummusija oraz możliwość zagłosowania na wybrany przez siebie projekt.

Każdy, kto chciałby zaprezentować swój własny projekt i uzyskać środki finansowe na jego realizację, może zgłosić jego udział w pierwszej Krakowskiej Zupie przez ten oto formularz . Do udziału w każdej kolacji wylosujemy cztery projekty, których autorzy będą mieli cztery minuty na ich zaprezentowanie.

Czego może dotyczyć projekt? Czegokolwiek! Jedynym warunkiem jest to, aby sprawiał, że Kraków będzie bardziej przyjaznym miejscem dla jego mieszkańców. Może to być zarówno działanie na skalę miejską, skierowane do wszystkich krakowian, jak również dotyczące jednej dzielnicy, a nawet takie, na którym skorzystacie Ty i Twoi sąsiedzi. Widzisz potencjał – wykorzystaj go! Widzisz problem – znajdź rozwiązanie! Chciałbyś odnowić zapuszczony ogródek na dziedzińcu twojej kamienicy? Otworzyć mały biznes w okolicy? Zakupić podręczniki szkolne dla niezamożnej rodziny? Żaden problem – wystarczy, że przekonasz innych, że warto się tego podjąć.

Zapraszamy do zgłaszania projektów i do zobaczenia w styczniu! Więcej informacji już niebawem.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

17 − 3 =

Najnowsze od AKTYWIZM

#JESTEM3SEKTOR

Jesteśmy wszędzie. Może ciężko w to uwierzyć ale organizacje pozarządowe zajmują się

AMBASADA MOIM OKIEM

Ja Stanisław… Już przeszło dwa lata działam w Ambasadzie. Najpierw funkcjonowałem bardziej

NETWORKING NA ŚNIADANIE

Walentynki za pasem… Chcesz poznać przystojnego Holendra? Albo 7 Wspaniałych? Pamiętajcie, drodzy

IDZIE LUTY PODKUJ BUTY

Kalendarz wydarzeń w Ambasadzie Krakowian powoli się zapełnia. Już dziś zapraszamy do
do góry

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com